قفسه سینه تسویه حساب نیروی انتظامی اخبار اقتصادی و بازرگانی

قفسه سینه: تسویه حساب نیروی انتظامی اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی واکنش‌ها ‌ به انتشار فیلمی از برخورد گشت ‌‌ارشاد

معصومه ابتکار، معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده، جزء اولين صورت هايي بود که به انتشار فيلم برخورد گشت ارشاد با دختري در يکي از پارک هاي پایتخت کشور عزیز

واکنش‌ها ‌ به انتشار فیلمی از برخورد گشت ‌‌ارشاد

تصویر العمل ها به انتشار فیلمی از برخورد گشت ارشاد

عبارات مهم : برخورد

معصومه ابتکار، معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده، جزء اولين صورت هايي بود که به انتشار فيلم برخورد گشت ارشاد با دختري در يکي از پارک هاي پایتخت کشور عزیزمان ایران تصویر العمل نشان داد. او در گفت وگو با «شرق» نيز ضمن محکوم کردن اين اتفاق، تأکيد کرد دولت جلوي نااميدکردن جامعه مي ايستد. ابتکار در پاسخ به اين سؤال که موضع مشخص شما در قبال گشت ارشاد چيست، گفت: من پيش از اين موضع خود را حتي پيش از مسئوليت جديدم، در قبال گشت ارشاد اعلام کرده بودم.

واکنش‌ها ‌ به انتشار فیلمی از برخورد گشت ‌‌ارشاد

در حوزه اين برخوردها و برخوردهاي قهري راجع به پوشش، ماجرايي در سال ٧٥ داشتيم که من در کتاب خوشه هاي شهريور، راجع به نحوه برخورد با دختراني که در پارک چيتگر دوچرخه سواري مي کردند، نوشتم. از همان جا در قبال اين مسئله موضع گيري داشتم و در سال ٨٥ زماني که در شوراي شهر هم حضور داشتم، دراين باره سخنراني کردم و به عنوان نماينده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در شوراي شهر، به رفتارهاي تندي که وجود داشت، اعتراض و اعلام کردم اين رفتارها مفيد نيست و آسيب عميق روحي و رواني در زنان و فرزند هاي ما بر جاي مي گذارد که از مسئله پوشش عميق تر، دردناک تر و مسئله سازتر هست. بنابراين ديدگاه، موضع و فکر من در قبال اين مسئله روشن است.

در حال حاضر ما مقررات و قانون اجتماعي ای داريم که بايد محترم شمرده شود، بالاخره حساسيت هاي جامعه بايد محترم شمرده شود؛ ولی برخوردهاي توأم با خشونت و بي احترامي را که عزت نفس و شخصيت دختران ما را خدشه دار مي کند، اصلا مفيد نمي دانم و به نظرم اثر معکوس داشته و اين را بارها گفته ام و انتقاد کرده ام.

معصومه ابتکار، معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده، جزء اولين صورت هايي بود که به انتشار فيلم برخورد گشت ارشاد با دختري در يکي از پارک هاي پایتخت کشور عزیز

ابتکار افزود: دختران ما در جامعه پرسشها بسياري دارند و اگر ما قرار باشد يک سري چارچوب و قوانين را ببينيم، در کنارش بايد فضاهايي را هم ايجاد کنيم. در بعضي از پرسشها اين فضاها به وجود آمده به عنوان نمونه در بحث ورزش، محدوديت هاي اوليه ورزش زنان تغيير کرده و در اين مدت دختران ما موقعيت هاي خوبي دارند و شرايطشان تفاوت کرده هست. آن نگراني که در اول انقلاب بود که حضور زنان در سطح ورزشي با پرسشها اسلامي منافات دارد، حالا با کار و تلاشي که صورت گرفته و همت خود دختران، بسيار تغيير کرده است.

معاونت امور زنان و خانواده با اشاره به اينکه در اين عنوان محل بحث نیز به نظرم راه حل ايجاد تنش نيست، تأکيد کرد: آن جرياني هم که مي دانيم از خارج اداره مي شود و دلسوز کشور نيست و خوش بينانه اگر بخواهيم نگاه کنيم و بگوييم کساني در خارج از کشور دنبال منافع خودشان هستند، ولی مي دانيم که اصلا شرايط داخل کشور را نمي دانند و دلسوز نيستند ولی مي دانيم اگر طرح اين مباحث توأم با گفت وگو و تلاش و صبوري باشد، اثربخشي بيشتري دارد و اينکه بگوييم در اين سال ها پيشرفتي نشده، بسيار غلط است و ما در اين سال ها فعاليت ها و تغييرات زيادي داشته ايم.

مي دانيم هنوز محدوديت هايي وجود دارد، نتوانسته ايم در جاهايي آن تعريف موسع به بحث آزادي را در قالب يک جامعه ديني ارائه کنيم و از اينکه نمي توانيم مواضع ديني را با اجبار و بدون رعايت کرامت انساني و حقوق انساني افراد تحميل کنيم، غافل شده است ايم. حال اين به دليل نحوه اجراست يا فاصله شعار تا عمل، بحث ديگري هست، ولی مسلماني ما در عمل ماست و با شعار نمي شود پيش رفت. ما در عمل بايد بتوانيم راه حلي پيدا کنيم و به جوانانمان وقت تفکر در اين حوزه را بدهيم. ما اصلا وقت نمي دهيم جوانان دراين باره بحث و گفت وگو کنند.

واکنش‌ها ‌ به انتشار فیلمی از برخورد گشت ‌‌ارشاد

چرا يک گفتمان مستمر در جامعه وجود ندارد؟ زمانی که گفت وگوي بين نسلي را راه انداختيم، ديديم اين عنوان چقدر براي جوانان مورد نیاز است و آنها چقدر دلشان مي خواهد شنيده شوند و يک بخش مهم مسئله اين است که اين نسل حق دارد و دختران و پسران ما حق دارند شنيده شوند و ما بايد تحملمان را اوج ببريم. بايد بگذاريم جوانان حرفشان را بزنند و ما هم استدلالي با اين مسئله برخورد کنيم. بايد در جامعه موازيني رعايت شود تا حرمت انساني زن و مرد پايمال نشود.

ابتکار در بخش ديگر اين گفت وگو، در پاسخ به اين سؤال که آيا بعد از انتشار اين فيلم از طريق مسئولان و پليس دليل اين رفتارها را جويا شديد، گفت: من با وزير کشور راجع به اين عنوان و اينکه چه مي خواهند بکنند، صحبت کردم و همچنين با ديگر اعضاي دولت بحث و گفت وگو داشتيم تا بفهميم چه رويکردي بايد اتخاذ شود. راجع به رويکرد بين نسلي صحبت کرديم و اينکه نبايد برخوردهاي قهري صورت بگيرد. آقاي رئيس جمهور در اين باره مواضع صريحي داشته اند و خيلي هم روي اين عنوان تأکيد کرده اند و اصلا قرار به عقب نشيني نيست.

معصومه ابتکار، معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده، جزء اولين صورت هايي بود که به انتشار فيلم برخورد گشت ارشاد با دختري در يکي از پارک هاي پایتخت کشور عزیز

تلاش بر اين بوده که تنش ها بيشتر و تبديل به رودررويي نشود تا کساني بگويند دولت در تقابل قرار گرفته هست. دولت هيچ تقابلي را نمي پذيرد، ولی اجازه نمي دهد اين گونه عزت، احترام و اميد جوان ها پايمال شود. دولت پناه و ملجأ هست. من فکر مي کنم وظيفه ام اين است که پناه دختران کشور باشم و اعتراضات آنها را در حد توانم بشنوم. اینکه احساس کنند يک نفر است که کار آنها را پيگيری مي کند و جلوي تضييع حق آنها را مي گيرد. چطور حجاب زن ها سریع ديده مي شود، ولي جايي که حقوقشان پايمال و به آنها بي احترامي مي شود، مطالباتشان ديده نمي شود و ما پيگير اين مسئله خواهيم بود.

ابتکار در پايان سخنان خود با تأکيد بر اينکه پرسشها زنان را پيگيري خواهد کرد، خاطرنشان کرد: اينکه منشتر شدن اين فيلم احساسات مردم جريحه دار شد، يک حس عمومي بود و من فکر نمي کنم هيچ مسئولي راضي به چنين حرکاتي باشد و فکر مي کنم همه اين واکنش‌ها را محکوم مي کنند و ما در رفتارهاي ديني خود نيز چنين تعريفي نداريم. نه قانون و نه دين اجازه چنين رفتارهايي را نمي دهد.

واکنش‌ها ‌ به انتشار فیلمی از برخورد گشت ‌‌ارشاد

خيلي هم خوشحاليم از اینکه رسانه توانست آن را انتقال یافته کند و نشان داد امروز چيزي مخفي نمي ماند؛ چه آن آقايي که در مجلس جمله اي راجع به زن ها مي گويد و پخش مي شود، چه واکنش‌ها مأموران. البته بايد مراقب باشيم چون صحنه سازي هم اتفاق مي افتد و در مسئوليت قبلي هم شاهد صحنه سازي بوده ايم و فيلم هاي قديمي را به جاي فيلم جديد منتشر مي کنند، ولی جلوي برخوردهاي سليقه اي را مي گيريم. بايد جلوي نااميدکردن مردم و جريحه دارکردن احساسات عمومي را بگيريم.

واژه های کلیدی: برخورد | دختران | دختران | نحوه برخورد | معصومه ابتکار | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs